Yardım Et

Nasıl Satın Alabilirim?
Transferleriniz için www.shuttlego.com veya mobil  (AppStore, Play Store) uygulamamız üzerinden online kredi kartı ile anında rezervasyon yapabilirsiniz.

Hızlı ve Kolay Rezervasyon; Üç adımda hızlı ve kolay rezervasyon yapabilirsiniz.

Kesintisiz Havaalanı Transferi; 1 Saat ücretsiz bekleme süresi ve uçuş takibi ile yolculuğunuzu garantileyin.

Ödeme İçin En İyi Güvenlik; ShuttleGO rezervasyonlarında en son şifreleme teknolojisini kullanır!
Rezervasyonlar
Yarın için rezervasyon yapabilir miyim?

Transferlerden sadece 24 saat önce yapılan rezervasyonları onaylayabiliriz. Transferler için 24 saatten daha kısa bir sürede yapılan rezervasyonlar için size garanti veremeyiz. Eğer rezervasyon yapmak için son dakikaya kadar beklediyseniz, lütfen e-posta (booking@shuttlego.com) yoluyla bizimle iletişime geçin; müsait olup olmadığına bakalım.

Rezervasyon yapıldıktan sonra bilgileri değiştirebilir miyim?

Hizmetler, müşteri tarafından verilen bilgiler ile düzenlenir. Herhangi bir değişiklik için ShuttleGO'ya bilgi vermek müşteriye kalmıştır. Transferinizden 48 saat öncesine kadar rezervasyonu değiştirebilirsiniz, booking@shuttlego.com'a bir e-posta göndermeniz  yeterli olacaktır. 

Yolculukta yanımda ne kadar bagaj alabilirim?

Bagaj hakkınız kişi başına 1x çanta veya bavuldur, maksimum 20 kg ve 158 cm (uzunluk+genişlik+yükseklik) olmalıdır. El bagajı maksimum 5 kg ve ebatı (45cm+35cm+20cm) olmalıdır. Bisikletler, sörf tahtaları, golf sopaları gibi özel eşyalar rezervasyon sayfasındaki Not kısmında tür, ağırlık ve boyut dâhil olmak üzere detaylı şekilde belirtilmelidir. Bu eşyaların taşınmasına yalnızca belirli araçlarda veya özel transferlerde, ürünlerin özel çantaları varsa izin verilir.

Çocuk ve bebek koltukları?

Çocuk ve bebek koltukları paylaşımlı transfer servislerinde mevcut değildir. Sadece özel ve VIP/Premier transferlerde mevcuttur.

Mevcut yönetmelikler uyarınca Avrupa Kanunu (2014/37/Avrupa Komisyonu Direktifi 02/27/2017) şehir sınırları dışındaki yollarda seyahat edecek 1-9 koltuklu araçlarda ağırlık ve boy sınırlarına uymayan çocuklara (36 kg ağırlık veya 135 cm boy) gerekli koltuk sistemi (çocuk/yükseltici koltuklar) taşıyıcı tarafından sağlanmak zorundadır veya rezervasyon yapan kişi çocuk koltuğu seçeneği varsa seçmek  zorundadır.

Müşteri gerekli koltuk sistemini (çocuk/yükseltici koltuklar) ödemeyi veya rezervasyon yaparken seçmeyi reddederse, sürücünün yasal sorunlarla karşılaşmamak için hizmeti reddedebilme hakkı vardır. Bu nedenle hizmetin verilmeme riski vardır.


İptaller
Müşteri tarafından yapılan iptaller:

Rezervasyon herhangi bir zamanda iptal edilebilir. Lütfen booking@shuttlego.com adresine bu konu hakkında bir e-posta gönderin. Transferin başlangıcından 48 saat ve önce yapılan iptallerde sadece 10 USD hizmet bedeli alınır. Transferin başlangıcından 48 saat veya daha az zamanda yapılan iptallerde geri ödeme yapılmaz.

Eğer transferiniz Gidiş - Dönüş ise ve Gidiş transferinizi kullandıysanız, diğer transferinizi (Dönüş) iptal etmeniz durumunda ücret iadesi yapılmaz.

ShuttleGO paylaşımlı araçlarda rezervasyonlar iptal veya iade edilmez.

ShuttleGO Transferleri ile İlgili İptaller:

Eğer yerel transfer şirketimiz müsait değil ise ve ShuttleGO alternatif bir transfer sunamıyorsa, rezervasyonu iptal etme hakkımız vardır. Bu durumda, ödenen tutarın tamamını alacaksınız.
Bagajlar
Bagaj hakkınız kişi başına 1x çanta veya bavuldur, maksimum 20 kg ve 158 cm (uzunluk+genişlik+yükseklik) olmalıdır. El bagajı maksimum 5 kg ve ebatı (45cm+35cm+20cm) olmalıdır. Bisikletler, sörf tahtaları, golf sopaları gibi özel eşyalar rezervasyon sayfasındaki Not kısmında tür, ağırlık ve boyut dâhil olmak üzere detaylı şekilde belirtilmelidir. Bu eşyaların taşınmasına yalnızca belirli araçlarda veya özel transferlerde, ürünlerin özel çantaları varsa izin verilir. Herhangi bir nedenle, özel bagajın ağırlığı veya büyüklüğü belirtilen araca uymuyorsa, alternatif bir taşıma şekli için yapılacak düzenleme ve ödeme müşterilerin sorumluluğundadır. Bu şartlar ortaya çıktığında iptaller ve geri ödemeler kabul edilmeyecektir.

Bagajınızın kaybolmasından veya hasar görmesinden ShuttleGO sorumlu tutulamaz. Lütfen valizinizin hasarını kapsayan bir seyahat sigortası yaptırdığınızdan emin olun.
Ödemeler & Maliyetler
Belirtilen fiyatlara herhangi bir ek ücret var mı?

Hayır yok. Ek bir ücret ödememeniz için size güncellenen bir web sitesi ve mobil uygulamama sunuyoruz. 

Transferleri nasıl ödeyebilirim?

Transfer ücretlerini Visa, MasterCard veya Maestro gibi kredi kartları ile önceden ödeyebilirsiniz.

Rezervasyon fişi (Voucher) verilecek mi?

Evet, verilecek. Ödemeyi yaptıktan sonra lütfen e-postanızı kontrol edin eğer gelen kutunuz boş ise lütfen spam kutunuzu kontrol edin. 

Alış noktasında voucherinizin yanınızda olduğundan emin olun. Aksi takdirde sürücünün hizmeti reddetme hakkı vardır.

İnternetten ödemem güvenli mi?

Evet, lütfen daha fazla bilgi için sayfanın altında bulunan Gizlilik Politikası'nı okuyun.

Tekerlekli sandalye için ekstra bir bagaj ücreti olacak mı?

Hayır, olmayacak. Ancak bu durum rezervasyon öncesi Not bölümünde belirtilmelidir. Güvenlik ve Bagaj Alanı nedeniyle, katlanabilir olmalıdır. Farklı özel durumlar için lütfen support@shuttlego.com'a bir e-posta gönderin yada 0 850 888 76 09'u arayın.
Bırakma & Alma Noktaları
Nerede bırakılır veya nereden alınırım?

Paylaşımlı Havaalanı Servisi; Havaalanında belirlenmiş olan bir noktadan (Örn. IST-19/Airport-Taksim Paylaşımlı Servisi) biner ve şehir merkezinde belirlenmiş olan bir noktada inersiniz yada şehir merkezinde belirlenmiş olan bir noktadan (Örn. IST-19/Taksim-Airport Paylaşımlı Servisi) biner ve havaalanında belirlenmiş olan bir noktada inersiniz. 

Özel ve VIP Transferler; Rezervasyonda belirtiğiniz adresten alınır ve belirtiğiniz adrese bırakılırsınız.

Otel Rezervasyonları; Otelin önünden alınır veya bırakılırsınız. Adrese dayalı rezervasyonu olan müşterilerimiz konaklama yerine en yakın noktadan alınır veya bırakılır.

Daha fazla bilgi için:

E-posta: support@shuttlego.com
Destek Hattı: 0 850 888 76 09
Havalimanı & Liman Buluşma Noktaları
Sürücü veya havaalanı personeli ile nerede buluşacağım?

Rezervasyon fişinizle (voucher) birlikte, sürücünüzle veya havaalanı personelimizle buluşma noktası, karşılama saatleri ve irtibat numaraları gibi gerekli tüm bilgileri size göndereceğiz. Gecikme durumunda, lütfen rezervasyonda belirtmiş olduğumuz çağrı merkezi yetkililerimizle iletişime geçiniz. 

Şoförü/Temsilciyi bulamazsam ne yapmalıyım?

Sürücünüzü veya havaalanındaki temsilciyi bulmakta sorun yaşıyorsanız lütfen mobil uygulama üzerinde bulunan Şoförü Bulamadım butonuna tıklayarak şoför ile iletişime geçiniz. Ayrıca 7/24 aktif olan destek merkezimizlede iletişime geçebilirsiniz. İrtibat bilgileri rezervasyon fişinizin (voucher) altındadır.

E-posta: support@shuttlego.com
Destek Hattı: 0 850 888 76 09
Havalimanına veya Limana Gidiş
Havaalanına veya limana hangi saatte gideceğimi nereden bilebilirim?

Havaalanına veya limana varış saatleri, web sitemizde ve mobil uygulamalarımızda Rezervasyonlarım kısmında 48 saat öncesinden mevcuttur. Lütfen üye girişinizi yapmayı unutmayınız.  

Transfer zamanım neye göre planlanıyor?

Transfer zamanı, uçuş saatinize ve bulunduğunuz konuma göre planlanıyor. Sürücünün sizi kolay bir şekilde bulabilmesi için lütfen ana resepsiyonun önünde veya alış noktasında hazır olun. Alınış saatinizden en az on beş dakika önce sürücünün sizi kolayca görebileceği bir yerde bekleyiniz.

Sürücüyü bulamazsam ne yapmalıyım?

Onaylanan alış zamanından 10 dakika sonra sürücünüzü bulamadıysanız. Mobil uygulama üzerinden Şoförü Bulamadım butonuna tıklayınız, şoför sizinle iletişime geçecektir. Sorunun devam etmesi durumunda lütfen 7/24 aktif olan destek merkezimizle iletişime geçiniz.  

E-posta: support@shuttlego.com
Destek Hattı: 0 850 888 76 09